Bleskovka: Proč existují nůžky pro praváky a leváky?

Vždycky si na chvíli myslím, že už mě nic nepřekvapí… A pak mi cinkne zpráva na fb se screenshotem eshopového popisku, který mi tvrdí, že jsou nůžky pro praváka i leváka. Ne, takhle fakt nůžky nefungují. Jak je ale možné, že někteří praváci mají roky nůžky levé a neví to? Nebo leváci, kteří naopak umí stříhat jen s pravými?

V čem je rozdíl?

Nebudu se zabývat pozicí šroubku, nebo orientcí loga. To je pavěda. Místo toho vás naučím pravidlo zcela neprůstřelné. Nůžky fungují na principu dvou čepelí, které se o sebe otírají – právě tady je ten rozdíl. Když si do ruky vezmete nůžky správné orientace a představíte si, že více zatlačíte palcem do kroužku (nebo to opravdu citlivě zkusíte), budete čepele tlačit „přes sebe“, mimochodem proto když máte tupé nůžky, na které zatlačíte tak ještě střihnou. Když si do ruky vezmete nůžky opačné orientace a provedete stejný pokus – budete čepele tlačit od sebe a proto vám nestříhají… Proto to řešíme!

A co výjimky?

Anomálie, kdy lidé neví, že jejich nůžky mají jinou orientaci… Často je pak posílají na broušení, nebo reklamují, protože ignorovali popisek a „oni stříhají něják divně/vůbec“. Někdy však nepoznají rozdíl a jsou spokojeni..

Většinou se jedná o lidi, kteří mají velmi lehkou ruku, dalo by se říct, že nůžky používají správně. Nemají tendenci tlačit na ostří a tak se ani neděje, že by čepele od sebe dokázali oddálit. Přesto, se jim ale může zdát, že jsou častěji tupé, zvláštní nebo že mají nekvalitní střih. Nebudeme si nic nalhávat – už jsem psala zákaznicím, proč v jejich broušení je třeba 6 pravých a jedny levé nůžky, jestli jsou si toho vědomé… No, nebyly – „A já si říkala proč se mi s něma stříhá tak divně“. Na druhou stranu jsem zažila leváka s natolik nekvalitními nůžkami, který si je během let (díky tomu jak byly měkké) deformoval a následně stříhaly jen jemu. Řešení to je, ideální úplně ne.

I mě můžete vidět zkoušet nůžky pro leváky pravou rukou a levou až nakonec / výjimečně. Mám velmi lehký úchop a u úplně nového produktu při prodeji prostě poznám jestli stříhá nebo ne. Ironicky – právě díky stříhání opačnou rukou bych si všimla rychleji, kdyby bylo něco špatně. Pro dlouhodobé použití je ale důležité abyste nůžky měly správně orientované.

Nevěřte tedy popiskům, které tvrdí, že jsou nůžky pro praváka i leváka… Teď už víte, že tomu tak není, snad zvládnete i poznat, které jsou které. 🙂