Hlavy – péče často opomíjená

I když se to nezdá i stříhací hlava je nástrojem křehkým. Samozřejmě, že ne v takové míře jako nůžky, stále však dostatečně na to aby jste zvládli vylámat zuby, nebo svou špatnou domací péčí zkrátili její životnost. Zatím co u nůžek je ztracený silencer zásadní problém, ztracené plastové vodítko stříhací hlavy je obvykle věc, které si většina z vás ani nevšimne, to ale neznamená, že nemá vliv na její funkčnost.

My se ale budeme soustředit hlavně na kvalitní údržbu, tedy kroky, které můžete podniknout ve svých salonech či domovech a poměrně zásadně tak prodloužit jejich životnost.

Nová hlava a její první použití

Stejně jako sportovec i hlava se musí před svým prvním výkonem náležitě připravit, ale narozdíl od sportovce nemá ruce ani nohy, takže je to na vás. Hlava, kterou jste si doma právě vybalili, je od výrobce pokryta ochranným filmem a také si můžete být téměř jisti, že není dostatečně promazaná.

Za všech okolností, ničemu neublížíte, když vytáhnete svůj oblíbený chladící sprej (ty mají většinou hned několik funkcí) a hlavu ošetříte tak, jak jste zvyklí. Pokud chcete být snaživí a udělat maximum, můžete hlavu na 8 hodin ponořit do antioxidační tekutiny, která je určená pro stříhací hlavy. Tím hlavu nejen očistíte ale zároveň budete předcházet případnému zrezivění. (Nechcete přece aby váš nový přírůstek za chvíli vypadal jako hlavy v úvodu..)

Oster Blade Wash

Produkt, který je antioxidační tekutinou a zároveň také čistícím roztokem.
Právě do něj můžete hlavu na 8 hodin namočit, pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků.
V případě, že jej plánujete využít k pravidelnému čištění doporučujeme aplikovat do nádoby malé množství produkutu a hlavu (jenom hlavu!) do tekutiny dávat a vytahovat při zapnutém strojku.

Ibanez Ice Blade

Tento sprej používáme i my sami. Jeho výhoda je, že narozdíl od Osteru má i chladící a promazávací efekt, což značně rozšiřuje jeho pole působnosti.
To však neznamená, že už hlavu mazat nebudete! V žádném případě se totiž nejedná o dostatečné promazání.

Skladování stříhacích hlav

Hlavy jsou také nástrojem, který tráví většinu svého „života“ odpočinkem. A právě proto, by vám mělo záležet na tom jak a kde jsou hlavy během tohoto časového období uloženy. Na trhu dnes najdete velké množství estetických pořadačů, pouzder, krabiček i nástěnných držáků. Budu se opakovat, princip je však stejný – vyhněte se magnetickým držákům a to v jakékoliv formě. Většina alternativ je levnější a zároveň – podstatně lepší volbou pro vaše hlavy.

Pouzdra – obvykle na zip, suchý zip nebo na přesku. Pro uložení hlav mají malé kapsičky, které buď bývají otevřené a nebo na malý kousek suchého zipu. Přesto, že hlavy uchrání před nečistotami, a nárazy nejedná se o dokonalou ochranu proti vlhkosti. Pokud své hlavy ukládáte na velmi vlhkém místě, zvažte zabalení hlav do papírového ubrousku a nebo (ještě lépe) do zipového pytlíku.

Ať už použijete plastové krabičky na hlavy určené, nebo plastové, které najdete doma: Vždy dávejte pozor na vlhkost, hlava by sice měla být bezpečně uložena ale rozhodně ne „na těsno“. Často vídáme takové fajn „lowcost“ řešení – hlavy v ubrousku, přetažené gumičkou a v tupperware krabičce. To je dostačující jak pro posílání na broušení, tak i skladování (při tom, se nepočítá s pohybem hlav po krabičce, takže nemusíte každou gumičkovat..)


Domácí údržba – co a jak?

Nenamazaná a vysušená hlava nebude nikdy fungovat správně. Proto je důležité o ni pravidelně pečovat. Ačkoliv vám, některé chladící spreje slibují, že „mažou“ nejedná se o dostatečné mazání. Proto prosím zainvestujte pár korun do oleje k tomu určenému a dávejte si záležet na mazání nejen hlav, ale i nůžek.

Ptáte se nás: „A jak často?“. Často, pořád, po každým použití, před každým uložením a to ať už jste groomer v salonu nebo domácí střihač. Jak říká táta:

Raději ať je hlava namazaná hodně, než málo.

Postup

Než se rozhodnete rozebrat svou hlavu, ujišťuji vás, že během žádného bodu klasické domácí údržby není nutné používat šroubovák. Vše co vám bude stačit je nějáký kartáč (ať už k tomu určený, nebo nějáký starý co doma budete mít… Poslouží vám i kartáček na zuby) a olej.

Pokud máte i chladící/čistící sprej (doufám, že ano) – můžete si s ním na začátku hlavu „předčistit“ a vytlačit tak ven všechny zbytky srsti. Pokud sprej nemáte dá se na to použít i fén, ale musíte opravdu dbát zvýšené opatrnosti a nefouknout si hlavu o zem. 🙂

Kartáčkem si hezky vyčistěte všechny zbytky srsti, můžete předchozí krok střídat s tímto pro dokonalý výsledek. Prostě zbavte se všeho kromě hlavy.

Tak a teď ten olej. My nabízíme Ravenol – mechanický minerální olej, který nabízí jeden z našich dodavatelů, ale oleje na stříhací hlavy najdete u každé značky: Wahl, Oster, Andis… Nejsou ani příliš drahé, využijete je i na nůžky a vydrží vám dlouho, protože v zásadě vám bude stačit jen pár kapek.

Způsoby mazání jsou dva:
1. „Nemám čas“ postup – ten děláme taky 🙂 . Je to postup kdy v nádobce máte olej, ponoříte do ní hlavu na strojku a zapnete. V tomto postupu se promaže opravdu dokonale všechno. Nicméně pro vás je značně nepraktický – přesto ho někteří z vás dělají. Jak to víme? Zvládnete si tak zničit strojek. Proto dávám důraz na to, abyste ponořili opravdu jen hlavu. A také hlavu následně sundali a nechali okapat! Když si ji totiž takto „vykoupete“ (ať už v oleji nebo čističi) a ze strojku, který následně dáte do nabíjecí stanice necháte, je jen otázkou času, kdy množství tekutiny, která z hlavy steče zničí elektroniku nebo motor strojku. (V budoucnu se o tom pobavíme více a podíváme se na video, jak to vypadá v praxi…).

2. „Standardní“ postup – ten, který většina z vás zná ale ne všichni umí udělat správně. Nakapání oleje na hlavu totiž není jen tak a musíte jej nakapat na správná místa, která olej využijí a těmi jsou obecně řečeno „ta kde se kovové části dřou o sebe“.

V Praxi se jedná o hřeben a čepel (pod kterými je kovový výstup/ploška – na každé hlavě najdeme dvě. Nakapeme tedy 3 kapky na část hlavy, kde jsou zoubky – 3 kapky po celé délce a pak jednu kapku z každé strany na plošku druhou. Připravila jsem vám k tomu i obrázek, pro snažší pochopení:

Abychom si byli jistí, že se olej dostal opravdu všude, nasaďte strojek na hlavu a zapněte jej. Hlavu pak naklánějte na stranu (tak aby olej protékal všude). Během pár sekund je vaše hlava promazaná a připravena na bezpečné uložení. 🙂