Největší vliv na životnost nůžek máte vždy právě vy, vaše domácí péče, způsob skladování a hlavně správný úchop. Pojďme se tedy podívat, co doma nebo v salonu dělat máme a čemu se naopak vyhnout při péči o náš – dost možná nejkřehčí, ale zároveň nejdůležitější nástroj.
- Skladování nůžek
- Péče o nůžky
- Dotahování a seřizování
Skladování
Pouzdra a kufříky: Nůžky ideálně skladujte v pouzdrech. Ty se postarají o to, aby se nůžky nepoškodily a v případě, že na ně něco spadne také minimalizují následky a předejdou těm nejhorším poškozením. Pokud chcete investovat do bezpečnosti a navíc i často cestujete doporučuji zvážit také nákup kufříků, které vypadají stejně jako pouzdra z vnitřní strany ale jsou pevné. Díky tomu, jsou skvělou ochranou i pro zahnuté a velmi zahnuté nůžky, které se v pouzdrech občas tlačí. Jejich nevýhodou ale je, že jsou těžká. Obě varianty jsou také (aspoň částečnou) ochranou před vlhkostí. Pokud v nich skladujete nástroje v salonu a máte problém s vysokou vlhkostí, můžete dát dovnitř silica gel pytlíčky, ubrousky a nebo zvážit jiné uložení.
Obě varianty bývají dostupné v různých velikostech – pokud máte nůžek jen pár bude vám lépe vyhovovat pouzdro třeba jen na 4 kusy. Pokud máte sbírku jako my, velká pouzdra oceníte více a navíc bývá uprostřed i gumička pro upevnění nádobky s olejem – pokud budete lepší než my a opravdu si ji tam dáte, nebudete zanedbávat pravidelnou péči ani na cestách.
Praktické řešení pro salony na zeď a poličku: Držáky na zeď, zapichovače, organizéry na šibenici. To vše jsou ideální volby do salonu, nejen pro bezpečné ale také praktické uložení nástrojů. I to má však pár svých pravidel.
Zapichovače – ujistěte se, že se v nich neusazuje vlhkost a nůžky nereziví a jsou na místech, kde je neshodíte ani vy ani pes. Navíc se ujistěte že nůžky, které do nich ukládáte jsou zavřené a netupíte si výplní zapichovače své ostří. My máme v nabídce zapichovač i s prostorem pro kartáče, hřebeny a „kravinky“. Na trhu je seženete i samostatně.
Držáky na zeď: Nepoužívejte magnetické (ani na hlavy)! Opravdu, prosím, ne. Alternativy z plexiskla nebo plastu jsou pro nůžky bezpečnější, „zdravější“ a pro vás také levnější. Magnetické varianty vám možná přijdou jako geniální nápad, ale uvažovali jste někdy o tom, jak nůžky, které mohou být zničeny i špatným vložením palce, snášejí magnet? Nesnášejí. Nedělejte jim to.
U plexiskla, plastu atd. je dobré vybírat držák který je opravdu pevný a nepovede se vám ho jen tak zlomit. Zároveň při jeho instalaci mějte na mysli bezpečnost a eliminujte jak poranění sebe tak psa a to jak o samotný držák, tak i o nůžky do něj uložené.
Tento držák máme v nabídce my, vím na trhu také o držácích, které mají více „řádků“ a pojmou větší množství. Dle mého názoru je lepší držák malý s nůžkami, které použijete na konkrétního psa, nebo používáte nejčastěji a zbytek uložíte odděleně například do pouzder nebo zapichovačů. Zároveň doporučuji tyto typy, existují i „poličkové“ nebo kapsáře, kde nejsou nůžky dle mého názoru uloženy příliš bezpečně.
Odkládací prostory na šibenice– Často v kombinaci i s „mističkou“ na drobnosti. S mamkou ho v salonu máme taky a je moc fajn, rozhodně nikdy neleží ladem. Při výběru se ujistěte v prvé řadě, že na stole máte šibenici na kterou ho můžete upevnit (nejen, že ji fyzicky vlastníte ale také, že to průměr otvoru dovolí – ano, teď ze mě mluví zkušenosti). Zároveň si ho umístěte tak ať nůžky nevystrkáváte ramenem a mějte na mysli, že někteří velcí psi se po důkladném zamyšlení mohou pokusit nůžky začít vystrkávat (já mám takového experta, umí i zhasínat vypínač..)
Stejně jako u předchozího držáku doporučuji nechat si zde pouze nutné nástroje a zbytek uložit jinam.
Pro profesionály co mají rádi prostor: Pro ty existují různé kapsy na opasek nebo kolem ramen. Máte tak nůžky (i další nástroje) po ruce a neleží na stole. U nás nejsou příliš populární a ne každému tento způsob vyhovuje, přesto ho někteří milují. Nevýhoda je, že pro některé může být těžký a hrozí vám, že někde zavadíte. Narozdíl od kapes na střihačských halenách vám ale nemají nástroje tendenci vypadávat samy od sebe (už jsem se poučila).
Existují různé varianty všech zmíněných způsobů. Ať už některé osobně považuji za lepší a jiné za horší, všechny jsou milionkrát lepší, než pokládání nástrojů na stůl a nebo (jak jsem zmínila), schovávání do kapes.
Za všech okolností se snažte minimalizovat riziko pádu, které ať chceme nebo ne, vždy hrozí při každé úpravě psa.
Čištění, mazání a péče
Po dokončení práce, když nůžky ukládáte (bezpečně, do některé z výše zmíněných variant), vždy je očistěte od srsti. A ne jen na povrchu ale také v oblasti šroubku. Stačí do spoje pořádně fouknout (astmatici fouknou fénem). Rozhodně kvůli tomu nůžky nerozebírejte!
Příliš velké množství srsti, které se v tomto místě (i když se to nezdá) usazuje, může zhoršovat funkčnost nůžek a časem vyvolávat pocit, že nůžky jdou ztěžka / jsou příliš utažené.
Následně doporučuji i použití štětečku a nebo hadříku – odstraníte tak všechny zbytky srsti. Když jsou nůžky čisté můžeme je namazat, pokud nemáte salon a stříháte jen občas, je vhodné namazat nůžky po každém použití. V salonních podmínkách je zcela dostačující mazání jednou týdně. Nejedná se o náročnou nebo zdlouhavou záležitost, má však dopad na životnost nůžek, takže to za to stojí:
- čisté nůžky mírně pootevřete
- do prostoru, kde jsou čepele spojené kápněte olej (ten samý co používáte na hlavy)
- následně čepele rozpohybujte, je vcelku jedno jakým způsobem, klidně můžete jen stříhat naprázdno. Během toho ale nůžky naklánějte tak, abyste si byli jistí, že se olej dostane ke šroubku. (Pokud mažete nůžky po dlouhé době, tak můžete doslova cítit, kdy se olej dostal na správná místa)
- Když jste spokojení, můžete nůžky přetřít hadříkem nebo ubrouskem, ať se zbavíte přebytečného oleje.
Na prvním obrázku jsem aplikovala olej na vyčištěné nůžky, následně jsem s nimi chvíli „pracovala“ ve svislé poloze, aby olej protekl – na druhém obrázku vidíte, že olej protekl na opačnou stranu a dokonce i se zbytky srsti, které jsem ven běžným čištěním ani foukáním nedostala.
Seřizování, utahování…
Některé nůžky mají šroubek, který se dá dotáhnout šroubovákem, jiné zase potřebují speciální plíšky. Stále populárnější jsou ale nůžky s (často zdobeným) šroubkem, který lze dotáhnout i prsty.
V každém případě vás prosím – nedotahujte si nůžky! Často slyšíme, že jsou nůžky „volné“ hned po tom, co je dostanete do ruky, nůžky ale volné být mají. Palec by se měl v kroužku jen volně pohybovat bez vynaložení znatelného úsilí.
Bohužel, při broušení vídáme opak častěji než bychom chtěli. Střihači mají totiž tendence nůžky dotahovat, když začnou hůře stříhat, nebo jen proto, že jim přijdou volné a mají špatný úchop. Zhoršená kvalita střihu je ale způsobena otupením ostří a je řešitelná pouze kvalitním broušením. Opravdu, pokud máte nůžky kvalitní, které jsou správně udržovány, nemáte je roky a roky, nebo jste si nezničili závit nůžek neodborným rozebíráním, pak je šance na to, že by se vám uvolňovaly a vyžadovaly dotahování prakticky nulová. Pokud vám od nás přišly nůžky nabroušené nebo nové z eshopu – jsou seřízené tak jak by měly být.
Co se stane když budu nůžky dotahovat?
Zničíte je. Dřív nebo později. Čepele se totiž při práci mají jen lehce dotýkat, řekněme „hladit. Pokud ale nůžky dotáhnete (a že nám tu takových na broušení chodí) budou se spíše „fackovat“ a je jen otázka času, kdy si nůžky zkřížíte (čepele střihnou „přes sebe“ – často se projeví jako zaseknutí nůžek, častěji však jakožto zub vyseknutý v ostří). Na rovných nůžkách nebo standardně zahnutých se to neprojeví příliš rychle, nicméně existují extrémně zahnuté Asie, dlouhé (8″) Chunkers a jiné náchylnější typy nůžek. A věřte mi ty vás tento zlozvyk zvládnou odnaučit velmi rychle.
Vím, že existují triky pro kadeřníky, které mají určit zda jsou nůžky utažené správně. Než se budete snažit seřizovat nůžky tímto způsobem, uvědomte si, že kadeřnické nůžky jsou často vyrobeny z odlišných materiálů a hlavně jsou naprosto odlišné délky! Zatímco tento trik může (a to rozhodně ne na 100%) fungovat u kadeřníků, nebude fungovat u groomerů (odzkoušeno za vás).
A nakonec: Kadeřnické nůžky standardní velikosti, které používá má kadeřnice Hanka v porovnání s našimi základními nůžkami 7″ délky, které jsou vhodné i pro začátečníky. 🙂