(Ne)kvalitní broušení a jak ho poznat

Po prvních několika přednáškách o nástrojích, které jsem pro Vás dělala si dovolím konstatovat, že Vy nejste jediní kdo se učí. Začala jsem totiž zjišťovat, že trpím jakousi profesní mlhou – tedy tak něják předpokládám, že ty fušeřiny, které na Vašich nůžkách vidím, už když mi je podáváte, musíte vidět i Vy. Opak je pravdou – spousta groomerů se totiž nikdy nezaměří na stav svých nástrojů po broušení, a tak je mnohdy odevzdává do špatných rukou opakovaně.

No, a proto se dnes podíváme na další perly z mého archivu. Částečně pro pobavení, ale hlavně proto, abyste příště věděli, kam a hlavně, jak se podívat až Vám přijdou nabroušené nástroje. Zároveň jsem si jistá, že Vám článek odpoví i na otázku: „Jak jako poznáte, že je brousil někdo jiný?“… Takto:

Oběť č. 1
Na následujících 3 fotografiích vidíte identický typ nůžek. Na první fotce je produktová fotografie s detailem na jejich ostří, věnujte mu prosím pozornost a zkuste si porovnat rozdíly s následujícími dvěma obrázky – na těch jsou nůžky, které nám zákaznice poslala „na první broušení“.

Na prostřední fotografii jasně vidíte, že brusič nedodržel úhel a z nějákého důvodu zabrousil nůžky do kulata. Proč? Nevím. Výsledkem je jen výrazně zkrácená životnost nástroje, a to zcela zbytečně.
Zároveň si můžete všimnou i zcela náhodné díry, která v ostří je – rovněž si nedovolím hádat, jak vznikla.
Na třetí fotografii můžete detailně vidět, že broušená část nůžek na špičce (tedy ta „bílá plocha“) je výrazně širší na prvních pár milimetrech – to znamená, že nůžky nebyly broušeny pod stejným úhlem po celé jejich délce.
Výsledek: Výrazně zkrácená životnost nástroje, který už po prvním broušení nebude stříhat správně, díra, která v ostří je zároveň vyžaduje další broušení, které ji sice zahladí – ubere však další výrazný kus na živnosti.

Oběť č. 2 – Superstar
Nejprve si dovolím pozdravit majitelku těchto nůžek pro asijský střih značky Chonry. Legendární brusičský freestyle byl jednou ze záminek vytvořit tento blog. Než si obrázky prohlédnete, dovolím si upozornit, že se jedná o následek JEDNOHO špatného broušení.

Jediný původní brus a zároveň referencí, jak měly nůžky vypadat najdete na počátečních pár milimetrech u spoje. Směrem ke špičce nástroje pak vidíte skok – zde se začalo „brousit“ – lépe řečeno odřezávat kus materiálů. Zbytečně mnoho a v úhlu, o kterém se výrobci nůžek nezdálo ani v nejhorších nočních můrách. O kousek dál (na první fotografii) vidíte další zub, tady jsme zkusili nový úhel, také velmi kreativní. Na druhé fotce jako třešničku na dortu máme umělecké dílo zakončeno vyseknutým zubem (zlé jazyky by mohly říci Macochou 🙂 )

Oběť č. 3 – Placebo Mikrozuby
Ráda mluvím o zákaznících, kteří mi vehementně vyvrací názor na mikrozuby, tvrdí, že pomáhají, jak jsou super a následně mi podají svůj nástroj, na kterém je mikrozub nabroušený takto:

Pokud jste u předchozích článků dávali pozor, pak jistě víte, že tento mikrozub je zhruba tak užitečný, jako když Vám na otevřenou zlomeninu nalepí dětskou náplast na prstíky – vizuálně Vám ty roztomilé motivy sice radost udělají, problém to však nevyřeší. Tento mikrozub totiž není nabroušený na ostří nástroje. To znamená, že ani kdyby trakaře padaly nebude mít žádný vliv na střih.

Je to všechno?

Ani zdaleka… Můj google disk je plný podobných fotek. Nechám si však něco i na příště. Vás ale prosím o jedno, kontrolujte nástroje po svých brusičích a pokud uvidíte, že se Vám nástroje vrací v takovémto stavu, už mu své nástroje nikdy nesvěřujte.
Často si kupujete krásné nůžky, kvalitní a hlavně drahé. Nenechte si je degradovat a zbytečně zkracovat jejich životnost – ještě k tomu za peníze. Kvalitní nůžky Vám mají vydržet léta – ti kdo byli na mé přednášce ví, že ukazuji nůžky, které máme už 15 let – mamčiny oblíbené, se kterými stříhá doslova každého psa. Stříhají stále velmi kvalitně a bez mé poznámky by jim ten věk nikdo netipoval, takže přestaňme normalizovat probroušené PaW nůžky po 3 letech.