SPA – chyby, postupy a příklady

Stále častěji se setkávám ze stran salonů s postupy SPA procedur, které považuji za zcela nesprávné, neznalostí základních pojmů, rozdílu mezi CO2 a O3 nebo jiných, z mého pohledu zcela zásadních informací. Následkem jsou pak (bohužel stále častější) alergické reakce například na bahenní zábaly.

Příběh Melinky, aneb základní SPA postup a jeho výsledky

Seznamte se s Melinkou, naší chlupatou klientkou rasy americký kokr. Dochází k nám již několik let, bohužel, na přání majitele jen co 2 měsíce, ale jsme rádi i za to. Dokonce i přes to sledujeme zlepšení , když jen po malých krůčcích.

Když přišla poprvé byla téměř holá, konce uší měla v tvrdé jakoby zrohovatělé se sklony k praskání. O trimování nemohla být ani řeč. Dneska už zvládneme lehké trimování s následným dostřižením, uši se hezky Melince zahojily a člověk už nemá strach, že jí pohlazením ublíží. Dalo by se říci: nečekáme, a ani se nesnažíme o zázraky. Náš cíl je její komfort a zdraví.

Upřímně si nedovedu představit, že když k nám dorazí tak bych jí udělala jakýkoliv zábal a špinavou kůži i srst bych „vyživovala“. Melinka tráví spoustu času na zahradě, je zacuchaná, zaprášená, špinavá, v srsti má větvičky… V tomto případě by zábal udělal spíše více problémů než aby léčil.

Jak tedy na to?

Všechny naše procedury začínáme základní úpravou, vždy nejprve na stole (uši, drápky, rozčesání, trimování). Následně srst ve vaně hloubkově vyčistíme vymývacím šamponem (konkrétně u Melči používáme 2x Show Beauty Bath – šamponujeme vždy 2x pro dokonalé hloubkové čištění, nejedná se o výsadu SPA procedur). Pokud je pes velmi citlivý je třeba použít šetrný šampon, který na sebe váže rezidua a radikály (např. šampony s rostlinným uhlím). Po důkladném vypláchnutí a vyčištění srsti 2 cykly šamponování mame kůži a srst připravenou na SPA proceduru.

U nás preferujeme pro samotné SPA koupele šampony s nízkým stupněm pěnivosti – osvědčily se nám ku příkladu značky Traumapet a Stimuderm. Zvolený produkt aplikujeme na srst a následně splachujeme do uzavřené vany (já osobně využívám SPA vanu zároveň s Milk SPA) .

Než začnete psát: „Do SPA zařízení se nesmí používat žádná kosmetika!“ : Ujišťuji vás, že tento postup jsme konzultovali přímo s výrobcem našeho Milk SPA – Právě on nám doporučil používat přístroj společně s kosmetickými produkty. Kombinace Milk SPA a proudktu zvyšuje účinnost obou zmíněných a tak dosahujeme lepších a rychlejších výsledků. A proč tomu tak je?

Milk SPA nejen, že prokrví pokožku ale v kombinaci s O3 ničí bakterie, plísně parazity apod., Zároveň čistí kůži a folikuly.

DŮLEŽITÉ: po použití zařízení důkladně propláchněte. Dezinfekci přístroje, věřím, zdůrazňovat nemusíme.

Celá procedura trvá různě – v závislosti na stavu kůže a srsti. Doba použití ozonu s pohybuje od 3-5min na začátku koupele a případně 2-3min jako závěrečný oplach pouze ozonovou vodou (na poslední úkon využíváme Milk Spa, protože je zde menší spotřeba vody. Po SPA proceduře aplikujeme kondicioner, který také důkladně opláchneme.

Určitě mi naše děvčata, která Milk SPA využívají v salonu potvrdí, jak usnadňuje a zrychluje celý proces SPA koupelí. 🙂

Samozřejmě dle potřeby můžeme přidat olej, epsomskou sůl, CO2 tabletu, a spoustu dalších ingrediencí které přispívají ke zdravé srsti a pokožce. Dnes se však věnujeme jen základnímu postupu, který používáme právě na Melinku.

CO2 a O3 – jaký je rozdíl?

Pojďme se zaměřit na další mýty a nepravdy, které se šíří o těchto dvou označeních. Ačkoliv vypadají velmi podobně, jsou to 2 zcela odlišné věci, vyskytující se v naší profesi ve zcela odlišných formách a jejich použití a účinky se zásadně liší. Proto je velmi důležité rozdíl znát.

CO2
– většinou ve formě tablet (například známe Nagayu), které reakcí s vodou vytváří kyslíkovou lázeň. (šumí)
– Receptura těchto tablet je velmi jednoduchá:

  • Jedlá soda – Změkčí vodu, vyčistí srst a kůži, navíc bílou srst krásně rozjasní
  • Kyselina citronová – Neutralizační složka tablet. Určitě víte, jak kyselé prostředí dokáže zatočit například s kvasinkami. Navíc ale dokáže zbavit srst reziduí a vyřešit problémy s mastnotou.
  • Laktóza – Pomáhá s plísněmi, kvasinkami, vytváří vyvážené prostředí.
  • Hydratační složky – zároveň sloužící jako konzervanty.

Na trhu můžete sehnat i jiné druhy tablet, s různými přísadami jako : kokosový olej, kozí kolostrum atd.

Pokud se nad složením zamyslíte, pak některým z vás začně připomínat jiné produkty, které znáte z lidské kosmetiky. Těmi produkty jsou šumivé tablety / bomby do koupelí. Do lidských produktů se však navíc přidává kukuřičný škrob a olej. Právě tyto složky z nich dělají nevhodný produkt pro SPA terapie. Kukuřičný škrob totiž zjemní srst a to tak zásadně, že začně elektrizovat a zmatní se. Sami jsme za vás odzkoušeli tyto látky smíchat a použít…

CO2 tablety skladujte vždy ve vzduchotěsných nádobách nebo sáčcích. Pokud podceníte skladování, budou tablety degradovat a ztrácet svou účinnost. Stejná situace nastává v případě, že si tabletu rozmočíte a aplikujete například na hotspot, právě proto vám vždy doporučujeme tabletu rozdrtit a postupně rozpouštět pouze nutné množství – roztok totiž ztrácí své schopnosti během několika málo hodin.

O3
– Můžete znát spíše jako „ozon“, vyskytuje se v naši atmosféře a například po bouřce můžete cítit jeho specifický „zápach“
– V žádném případě ho ani jeho účinky nelze nahradit CO2 tabletami.
– Zaměříme se na ozon, který je používán v terapeutické praxi, ten který používáte i vy. Následující informace o jeho účincích se zakládají z laboratorních studií a klinických zkoušek:

  • Podpora prokrvení tkání a funkce lymfatického systému
  • Baktericidní, fungicidní a virucidní efekt (zabíjí viry, bakterie i plísně)
  • Zrychluje regeneraci
  • Okysličuje
  • Protizánětlivý efekt

Mýty a fakta
Ozonová voda: Myslím, že tohle by měl vědět každý groomer, který ozon využívá v praxi. Ozon je nestabilní látka, která má krátký čas rozpadu. Nemůžete tedy svým klientům nabízet například „ozonovou“ vodu. Můžete, ale určitě to nebude pravdivá informace. Možná jste se někdy setkali i s ozonovým olejem, výsledek je prakticky stejný, v oleji se ozon drží jen o chvíli déle.

Ozon vysušuje: Ano, ozon opravdu vysušuje, pokud jej budete aplikovat příliš dlouho. To je důvod, proč se u citlivých jedinců začíná s ozonovými terapiemi pouze 5 minut dlouhými. Tento čas ale můžete postupně navyšovat.

Trichologické mikroskopy a salony: Rozmohl se nám tady nový trend. Salony pořizující si trichologické mikroskopy a následně klientům nabízejí „trichologické vyšetření“. Sice to zní skvěle, ale mikroskop, který v salonech máte opravdu nemá takové zvětšení! Jediné co na těchto mikroskopech uvidíte jsou lupy, možná začervenání kůže nebo Black Skin. K tomu není potřeba žádný mikroskop aby jste určili že je srst mrtvá v tzv. TELOGENNÍ FÁZI. Navíc, groomer není dermatolog a určitě mu nepřísluší dělat takovéto rozbory. Nesnažte se veterináře nahradit. Lépe uděláte, když s nimi budete úzce spolupracovat.


Závěrem…

Vy, jako salon, můžete zajistit podpůrnou léčbu. Především: V žádném případě neordinujte v salonu neschválené přípravky. Je spousta onemocnění která způsobují kožní problémy a pokud není pacient správně diagnostikovaný odborníkem samotné kouple mu nepomůžou.

Tímto bych zakončila úvod do tohoto, jinak velmi obsáhlého světa SPA. Rozhodně s ním však nekončíme – právě naopak, zaměříme se na něj podrobněji i v budoucnu. Pokud máte k tématu dotazy napište nám, díky tomu dokážeme příspěvky zaměřit na konkrétní témata, která vás tíží a případné otázky prodiskutovat s veterináři.